Julfest på Sagomuséet
Ikväll var det julfest på Sagomuséet.

Det blev lite kaosartat men mysigt med 65 gäster på muséet som har en massa små rum.

Vi fick lyssna på unga berättare som är elever på Kulturskolan. Jag vet inte om det finns någon annanstans, men här har vi muntligt berättande på Kulturskolan, före detta Musikskolan. De var jätteduktiga!

Vi fick ett alternativt lussetåg från Teater 16, med bitska och fyndiga texter. Dessutom serverades gröt, skinksmörgås och kaffe samt mer berättande av Sagomuséets berättare. En trevlig kväll!
Ur dagboken 891209: Snart ska vi ha TV-kväll. Det är bl.a. big world café med Tracy Chapman, River Detectives m.fl.
Kommentarer
Postat av: Ama de casa
Trevligt med Luciatåg! Kul också med en alternativ variant :-)
Vi var ett gäng tjejer som varje år gick Luciatåg på blandade ställen under ledning av vår mellanstadiefröken (även efter att vi fortsatte upp till högstadiet och därmed bytte skola). Vi turades om att vara Lucia och en gång när jag var Lucia parkerade jag så tokigt så halva Luciatåget hamnade inne i en julgran på arbetsförmedlingen. Vi fnissade oss genom hela "föreställningen" och sen blev det inga mer Luciatåg med vår fröken :-D
Det där TV-programmet känner jag inte alls igen...
Svar:
Ylva
Postat av: Gunilla
Ser ut att vara ett mysigt ställe och trivsamt arrangemang, lucia i alla former är alltid trevligt !
Svar:
Ylva
Postat av: Malin
Men åh vad roligt :D
Svar:
Ylva
Postat av: Znogge
Vilket trevligt arrangemang så det lät som en mysig kväll!
Svar:
Ylva
Trackback