Kulturkullan
Vecka 3
* Läser: Totalskada av Helena von Zweigbergk. Obehagligt och riktigt bra om hur det kan vara när hela ens hus brinner ned.

* Lyssnar på: ...Och stora havet med Jakob Hellman på CD. Remastrat album från 1999. Jag tyckte inte om Hellman på 80-talet när hans enda skiva kom, för han dansade så fult i videon Vara vänner, men nu gör jag det.
* Veckans klipp: stora getter
* Veckans händelse: irländsk musik på Kafé Deluxe i Växjö på fredag kl.21.
Kommentarer
Postat av: Znogge
Vilken jobbig bok.Jag har varit med om en brand i mitt föräldrahem så den skulle jag inte läsa.
Svar:
Ylva
Postat av: Ama de casa
Jösses! Inte visste jag att det fanns sådär stora getter? Helt groteska en del. En såg ju ut som en belgian blue-tjur!
Svar:
Ylva
Postat av: Ama de casa
Jag lyckades med konststycket att släppa ut 23 dvärggetter i stallgången på Barnens Gård på Kolmården precis när foderkillen hade varit där och ställt ut maten till alla hästarna. DET var jobbigt! (Haha! Inte meningen att förta din kommentar med EN dvärgget, men så blev det visst ;-) )
Svar:
Ylva
Trackback